Dunai áldozatok
A holokauszt emléknapjára
„S kelt a tengernek sok nagy tornya akkor
ingó és hulló kék hullámfalakból,
mintha egy új Ninive kelne-hullna,
kelne, s percenként összedőlne újra. “
(Babits Mihály: Jónás könyve)
A Duna nem kék, nem barna, vörös volt akkor. Voltak, akiket összekötözve a folyóba löktek, másokat egyenként a folyóba lőttek. Máskor kipróbálták: egy élettelen test magával rántja-e a hozzá kötözöttet? Ha mégsem: a parton állók a drótoktól kaszabolt élőkre tovább lőttek. Ha mégsem: az elcsigázott, partra vergődött élőholtakra tovább lőttek. Nem töltöttek, csak lőttek, lőttek és lőttek.
„Mert mélységbe vetettél engem, tenger közepébe, és körülfogott engem a víz; örvényeid és habjaid mind átmentek rajtam!“
(Jónás könyve, 2:4.)
A Duna nem kék, nem barna, vörös volt akkor. Az égbolt halványszürke jégtömbnek tűnt, s az emberek jeges rettegése lassan átterjedt a sárga házak falaira is. Voltak, akik csak simán belezuhantak, mások nagyokat loccsantak a folyóba, megint másokat összekötöztek, s elmerültek rögtön, mint a kő, aztán csend lett. Követheti-e az emberi szem a jég születését? Rajtakaphatja-e a vizet, amint folyékonyból keménnyé nemesül?
„Mindazonáltal szemeim vak odva
nem szűnik nézni te szent templomodra.
Sóvár tekintetem nyilát kilőttem
s a feketeség meghasadt előttem.“
(Babits Mihály: Jónás könyve)
A Duna nem kék, nem barna, vörös volt akkor. Már nem éreztek, már megismerkedtek az idegen közeggel, testük a víz foglya lett, iszapos folyóvíz és pillérbe ágyazott vasak oltalmazták őket. Ideje végre, hogy messzi csillagok békéje honoljon az ismét kékesszürke folyón.
Szerző: Kozák Péter
Műfaj: Emlék
Megjelenés: élő emlékezet, 2016