Haiman György, a könyvvirtuóz
„A nyomdász tulajdonképpen mindent mástól készen kap. Mástól kapja a szöveget, a papírost, a betűt, a festéket, a gépeket. Amit ő ad a könyvhöz az a betűk közötti fehér sík, az üres tér, a spácium.“
(Kner Imre)
A kisfiú édesapjáról alig tudott. Születése után néhány hónappal kitört a Nagy Háború, s apja az elsők között vonult be. Évekkel a Nagy Összeomlás után találkoztak először. Nem ismerte meg.
Az egyedül maradt édesanya Gyomára költözött, rokonaihoz. A legendásan szeretett nagypapa vacsora után, egy nádfonatú támlás hintaszékbe telepedett, a kislegény az ölébe bújt, és a nagypapa mesélni kezdett. Mesélt és meséket mutatott. Szép színes könyveket látott a gyermek, amelyeket részben a családi nyomdában készítettek. A klasszikus meséken kívül – többek között – Balázs Béla és Lesznai Anna szomorú-szép történeteit nézegette a kisfiú, aki négyévesen már el is olvasta a gyönyörű betűket.
A fiatalember a sikeres reáliskolai érettségi után, a családi vállalkozáshoz került, mint nyomdászinas. Nagybátyja irányítása mellett a tehetséges szedőből könyvművész lett. Alig múlt 24 éves, amikor a Magyar Bibliophil Társaság két munkáját is az év öt legszebb könyve közé sorolta.
A fiatal művész jó néhány évvel később átvette a családi vállalkozást, majd megalapította az Iparművészeti Főiskolán a Tipografikai Tanszéket. Művelődéstörténészként, a szellemi elődjének tekintett Tótfalusi Kis Miklós munkásságának feltárásában ért el nemzetközileg is jelentős eredményeket, kijelölve a méltánytalanul meghurcolt 17. századi erdélyi betűmetsző helyét az európai betűművészetben.
Az édesapa Haiman Hugó középiskolai tanár, akinek világháborús visszaemlékezéseit a fia adta ki.
Az édesanya Kner Ilona, a nagypapa Kner Izidor, a nagybácsi Kner Imre.
Főhősünk pedig Haiman György, a 100 éve született könyvművész, aki néhány könyvremekét a család iránti tiszteletből Haiman-Kner György néven jegyezte. Az Országos Széchényi Könyvtárban, a centenáriumon emlékkiállítását láthattuk.
Haiman György életműve közel ezer bibliofil könyvből, tudományos dolgozatból, grafikai tervből és egyéb művészeti alkotásból áll. A 20. század egyik utolsó polihisztora azóta is betölthetetlen űrt hagyott maga után.
Spáciumot.
A Névpont – www.nevpont.hu – legújabb írásával Haiman Györgyre, a könyvvirtuózra emlékezett.
Kék virág Haiman György emlékére.
Haiman Györgyről az alábbi linkeken olvashatnak:
Szerző: Kozák Péter
Műfaj: Esszé
Megjelenés: nevpont.hu 2016