Névpont.hu

Keresés a következőre: Keresnivaló

    Részletes keresés

    Legfrissebb publikációk
    Babics Kálmán, czoborczi
    Belia György
    Danielik János
    Kreybig Lajos, rittersfeldi és madari
    Tüdős Klára

    Erőltetett menet

    Radnóti Miklós emlékezete

    „a körülményekhez képest minél munkaképesebb állapotban“

     

     

    Szentkirályszabadján repülőtér épült a barakktáborban lakó, földmunkát végző munkaszolgálatosokkal, itt helyezték el egy rövid időre a Borból érkezőket is. Az emberek naponta egyszer kaptak enni, általában káposztát. Konzervdobozokkal álltak sorba az üstök előtt, mert legtöbbjüknek már csajkája sem volt. A költő, aki verseket írt egy fekete füzetbe, ekkor már jobbára csak feküdt, mert nagyon tartott az újabb gyaloglástól: bakancsa tönkrement, bedagadt lába csupa seb. A munkaszolgálatosok egy csoportját november első napjaiban továbbindították Győr felé, a menetet 1944. november 11-én, Hegyeshalomnál adták át a német hatóságoknak, a „körülményekhez képest minél munkaképesebb állapotban.“

     

     

    Szentkirályszabadja után a menet 1944. november 3-án megérkezett Gyulafirátótra, 4-én Olaszfalu és Zirc, 5-én Veszprémvarsány, 6-án Ravazd következett. Egyesek szökni próbáltak: néhányat összeverve visszahoztak. Ők jártak jobban, mert legtöbbjüket azonnal agyonlőtték. Az emberek naponta egyszer kaptak enni, kenyérosztáshoz az úton kellett leülni, gémberedett kézzel törték a vizes kenyeret. A költő – aki már ritkán jegyzetelt kis noteszába – ekkor már bedagadt, csupa seb lábával lemaradva sántított a menet után.

     

     

    Ravazd után a csapatot a Pannonhalmi Gőztéglagyárban helyezték el. A munkaszolgálatosokat etetni tilos. A téglagyár területét nem volt szabad elhagyni, egyesek, a legmerészebbek, azonban mégis kiszöktek élelemért. Néhányat agyonlőttek, kettőt közülük viszont visszahoztak: egymást kellett verniük karókkal. Amikor már nem bírták tovább, a szakaszvezető és a tizedes esett nekik. A költő ekkor már járásképtelen. Huszonegy társával – akikre egy altiszt és három kísérő felügyelt – két szekér betegszállító kocsin, a győri kórházba vitték. Az amúgy Mosonmagyaróvárra rendelt katonák feladata volt a beteg munkaszolgálatosok elhelyezése a kórházban, majd „a körülményekhez képest minél munkaképesebb állapotban“ levő továbbvonuló „egészségeseket” utóbb pokrócokkal kellett ellátni, hogy azok „frissen és pihenten” folytathassák az utat.

     

     

    Győrött, november 8-án, a mozgásképesek gyalog vonultak tovább az országúton, át a vasúti hídon, a városháza előtt, majd tovább a bécsi országúton. Csak késő este álltak meg, mert nem sikerült fedett szállást találniuk, a meggyötört emberek fáztak, nem kaphattak pokrócot, mert a betegszállító szekerek, nem tudni miért, nem érkeztek meg.

     

     

    Győrött, november 8-án, a két betegszállító fogat a már szinte magatehetetlen költővel és elmaradhatatlan kis füzetével, a tervek szerint, lemaradt a menettől. A kocsisoknak a helyi kórházban kellett volna leadni a betegeket, ám az túlzsúfolt volt, nem fogadhatott új embereket. Az iskolában berendezett szükségkórház is megtelt, a betegekkel tovább kellett hát haladni a bécsi országúton. A kocsisok nem akartak továbbmenni, a lovakat féltették a hidegtől, pokrócot terítettek rájuk.

     

     

    Győr után, a két fogat áthajtott a Rábca-hídon, és megállt Abda község határában. A katonák egyike átment a faluba szerszámokért, az altiszt és egy másik katona leparancsolta a mozdulni is alig tudó embereket a szekerekről, a harmadik katonát az országút felé küldték őrködni, míg a kocsisok kifogták a lovakat. Az első katona hamar visszaért az ásókkal, a másik katona szétosztotta az egymást támogató emberek között a szerszámokat, akiket az altiszt sürgetett: mihamarabb gödröt kell ásni Abda község határában, a csalitos szélén.

     

     

    Abda község határában, november 9-én, elkészült a széles, de nem mély gödör. Egy arra haladó fiatalasszony figyelmes lett a gödröt ásó emberekre, az altiszt durva szavakkal elhajtotta a nőt, és gorombán leteremtette az őrt álló katonát. A leggyengébbek képtelenek voltak megállni a gödör szélén. Ezeket belelökték, és úgy lőttek a gödörben fekvőkre. Az altiszt és az egyik katona egészen közelről lőtte tarkón a többieket. Az utolsó, a legjobb állapotban lévő munkaszolgálatos, a holttestekre húzta a földet. Úgy érezte megmenekült. Tévedett. Őt a katonák maguk intézték el. A művelet végén lekaparták a sarat az ásókról, az altiszt utasítása alapján a kocsisok újra befogattak, indultak vissza a mosonmagyaróvári parancsnokság felé. A pokróccal leterített lovak nem fáztak meg.

     

     

    Abdán, évekkel később, egy fiatalasszony úgy emlékezett, hogy a huszonkét munkaszolgálatos között látott egy széttaposott bakancsú, gyűrött ruhás, megtört arcú férfit, aki mozdulni már nem tudott: a szekérkeréknek támaszkodott, s a kezében tartott egy kis fekete noteszt.

     

     

    A bori menet utolsó szakasza 1944. október 30-án indult Szentkirályszabadjáról. A végső úti cél Németország volt, a munkaszolgálatosokat „a körülményekhez képest minél munkaképesebb állapotban“ kellett átadni a német hatóságoknak Hegyeshalomnál, 1944. november 11-én. A betegeket a győri vagy a mosonmagyaróvári állomásparancsnokságon lehetett leadni, a menetnek óránként körülbelül három kilométer út megtétele volt előírva, világos reggeltől sötétedésig 6–7 óra gyaloglással, napi 18–20 kilométert kellett megtenni egyre romló, majd elmaradó élelmiszer-ellátás mellett.

     

     

    Dr. Radnóti Miklós 35 éves magyar–francia szakos középiskolai tanár, költő, műfordító, az „erőltetett menet“ tagja, 1944. október 31-én írta utolsó versét Szentkirályszabadján.

     

    Dr. Radnóti Miklós 35 éves magyar–francia szakos középiskolai tanár, költő, műfordító, az „erőltetett menet“ tagja, 1944. november 11-én már nem érkezett meg Hegyeshalomra.

     

     

    Máig sem tudjuk, hogy pontosan mi történt ez alatt a tizenkét nap alatt. Kőszegi Ábel kutatásai, valamint a helyi szemtanúk és a költő munkaszolgálatos társai visszaemlékezései alapján a Névpont – www.nevpont.hu – legújabb írása egy valószínű krónikát közölt.

     

     

    Kék virág a mártírköltő Radnóti Miklós emlékének.

     

    A Névponton az alábbi linkeken olvashatnak Radnóti Miklósról:

     

    http://www.nevpont.hu/view/11777

    http://www.nevpont.hu/view/11778

     

     

    A képen a fiatal költő látható, a kép forrása:

     

    http://alchetron.com/Miklos-Radnoti-1360321-W

    Szerző: Kozák Péter

    Műfaj: Esszé

    Megjelenés: nevpont.hu 2016

    Foglalkozások

    agrárpolitikus (25), agrokémikus (11), állatorvos (74), állattenyésztő (17), antropológus (13), atléta (20), bakteriológus (16), bányamérnök (39), belgyógyász (84), bencés szerzetes (33), bibliográfus (23), biofizikus (12), biokémikus (41), biológus (197), bíró (17), bőrgyógyász (18), botanikus (62), ciszterci szerzetes (17), csillagász (17), diplomata (41), edző (89), egészségpolitikus (10), egyházi író (21), egyháztörténész (10), emlékiratíró (11), endokrinológus (10), énekes (14), entomológus (27), építész (66), építészmérnök (26), építőmérnök (34), erdőmérnök (48), esztéta (34), etnográfus (79), evangélikus lelkész (13), farmakológus (21), feltaláló (31), festő (124), festőművész (121), filmrendező (16), filológus (59), filozófus (80), fizikus (116), fiziológus (15), fogorvos (21), földbirtokos (12), földmérő mérnök (20), folklorista (36), forgatókönyvíró (10), fül-orr-gégész (26), gazdasági mérnök (109), gazdasági vezető (13), gazdaságpolitikus (39), genetikus (13), geofizikus (14), geográfus (55), geológus (71), gépészmérnök (166), grafikus (73), gyermekgyógyász (38), gyógypedagógus (14), gyógyszerész (43), hadtörténész (15), helytörténész (15), hematológus (10), hidrológus (13), honvéd ezredes (11), honvéd tábornok (72), honvédtiszt (25), ifjúsági író (12), immunológus (13), informatikus (12), iparművész (20), író (1007), irodalomtörténész (285), jezsuita szerzetes (11), jogász (333), jogtörténész (18), karnagy (12), kémikus (185), kertész (34), kertészmérnök (22), klasszika-filológus (43), kohómérnök (24), költő (189), könyvtáros (72), közgazdász (190), kritikus (61), kultúrpolitikus (22), labdarúgó (37), levéltáros (91), matematikus (99), mérnök (718), meteorológus (14), mezőgazda (130), mezőgazdasági mérnök (108), mikológus (12), mikrobiológus (26), miniszterelnök (24), műfordító (228),


    © Névpont, 2024. | A címszavakat írta, szerkesztette: Kozák Péter | Kapcsolat: kozakpeter@nevpont.hu, nevpont@kozakpeter.hu